In Amsterdam is een proef begonnen waarbij gezinnen in de bijstand extra geld krijgen. Het gaat om 300 gezinnen. Zij krijgen elke maand 150 euro extra op hun bankrekening. De proef duurt twee jaar. Lees de tekst en bekijk vervolgens de video. Maak daarna de vragen.
Waarom gratis geld?
De gemeente Amsterdam wil weten of extra geld helpt tegen stress en zorgen. Misschien zorgt het extra geld ervoor dat gezinnen zich beter voelen. De gezinnen mogen zelf kiezen waar ze het geld aan uitgeven. De 300 gezinnen zijn gekozen uit alle 7800 gezinnen in de bijstand. Dat is gedaan door middel van loting, zoals bij een loterij.
Te weinig geld
De regering heeft onderzoek laten doen naar mensen in de bijstand. Daaruit blijkt: het geld dat ze krijgen is vaak niet genoeg. Gezinnen met kinderen komen soms wel 200 tot 500 euro per maand tekort. De Amsterdamse wethouder Marjolein Moorman zegt: “Het probleem van armoede is simpel: mensen hebben te weinig geld.”
Wat gebeurt er verder?
De gemeente wil leren van deze proef. Misschien is extra geld een goede manier om armoede aan te pakken. Ook de gemeentes Tilburg en Zaanstad doen mee. In het onderzoek krijgt een groep gezinnen extra geld en een groep niet. Door deze twee groepen te vergelijken, kunnen onderzoekers zien of extra geld echt helpt tegen armoede en stress.
Bron: Algemeen Dagblad, AT5, Parool
Downloads
Van de makers van Dilemma en Thema’s Maatschappijleer
Antwoorden bekijken
Om de antwoorden te kunnen zien, moet je zijn ingelogd. Heb je nog geen account? Meld je dan nu aan! Het is GRATIS.