Home » De magie van december

De magie van december

'Ruim twee weken later is het muzikale repertoire van mijn derdegroepers nog steeds onveranderd.'

Zie de maan schijnt door de bomen… We wish you a merry christmas… Sinterklaas kapoentje…
Oh dennenboom…

Het is maandagmiddag – eind september – en mijn lieve leerlingen zijn tijdens de knutselles welbekende decemberliedjes aan het zingen. En hard. Buiten is het 20 graden en Jan loopt nog in zijn korte broek. Omdat ik van deze kakofonie en de warmte van deze Indian summer hoofdpijn krijg, maan ik de klas tot stilte. Groep 3 kijkt me verbaasd aan. ‘Als jullie dan willen zingen, kies dan tenminste hetzelfde lied,’ is mijn vriendelijke doch dringende verzoek. Knippend en plakkend wordt ‘Zie ginds komt de stoomboot’ ingezet. Ik had stiekem op een niet-aan-december-gerelateerde-meezinger gehoopt, maar ach, het kan altijd erger.

Ruim twee weken later is het muzikale repertoire van mijn derdegroepers nog steeds onveranderd. Elk vrij moment wordt aangegrepen om luidkeels mee te blèren met de traditionele sint-en kersthits. Ik kan het ze ook niet kwalijk nemen en stiekem baal ik van de commercie die het in haarachterlijke hoofd haalt chocoladeletters en ander suikergoed zo ongelooflijk vroeg in de schappen te leggen. Het lijkt of die hele decemberperiode steeds langer wordt. ‘Eerst is het zomervakantie, dan gaan we weer naar school en dan is het Sinterklaas,’ aldus Kris. Omdat groep 3 amper tijdsbesef heeft, doe ik een verwoede poging ze uit te leggen dat er tussen de start van het schooljaar en Sinterklaas drie maanden zitten. En in die drie maanden moet ik mijn lieve leerlingen – die met hun gedachten al bij een pakjesboot en goed gevulde schoentjes zijn – toch een en ander onderwijzen. Tja, en wat doe je dan?

Nou, if you can’t beat them, join them!
Maar wel pas zodra het weer guurder wordt en het vroeg donker is. En als het gezelschap uit Spanje is gearriveerd, dan gaan we helemaal los. We lezen en schrijven zelf verhalen over Sint, tijdens de aardrijkskundeles volgen we de route die de goedheiligman heeft afgelegd en met rekenen splitsen we met pepernoten en taaitaaipoppen. Samen versieren we de klas, zingen we luidkeels de vrolijkste liedjes en als klap op de vuurpijl bellen we met Piet. Deze tijd is magisch mooi.
Het is altijd extra hard werken in (de aanloop naar 5) december, maar als ik zie hoe groep 3 met volle teugen geniet, dan geniet ik ook.

Na een fantastische sinterklaasviering tuigen we de kerstboom op en maken ons klaar – er staan nog een kerstatelier en een kerstviering op de planning – voor de laatste dagen van 2019.
Lieve leerkrachten, geniet straks van een welverdiende kerstvakantie. Want voordat je het weet, liggen de paaseitjes weer in de winkel. Fijne feestdagen!

Laatste onderwijsnieuws

Omslag de eerste Alix

De eerste Alix

Bovenbouw De eerste Alix Anna Woltz Querido Het nieuwe boek van Anna Woltz is een originele detective voor de bovenbouw. Alix, een meisje uit onze tijd, belandt op mysterieuze wijze in een landhuis op de Veluwe in het jaar 1926. Er is zojuist een moord gepleegd en zij moet die als undercover detective oplossen. Iedereen […]

Bekijk
Omslag Wolfke

Wolfke

Op een dag neemt de moeder van Holly een bijzonder meisje mee naar huis vanuit het laboratorium waar ze werkt.

Bekijk
Omslag willewete de boerderij

Willewete: De boerderij

Van mestverspreiding tot het verschil tussen trekker en tractor: allerlei vragen komen aan bod.

Bekijk
Een meisje springt op in hinkelpad als een zomerse energizer

Vijf zomerse energizers

Deze zomerse energizers helpen kinderen om even uit hun hoofd te komen, het bloed te laten stromen en een verse dosis concentratie aan te boren.

Bekijk

Onbeperkt toegang
met je OvM account

Met het OvM account krijg je als onderwijsprofessional toegang tot meer artikelen en regel je welke informatie je wilt ontvangen. Bijvoorbeeld de nieuwsbrief of Juf & Meester.