Bij de ziekte van Melnick-Needles zijn er afwijkingen in het gezicht (volle wangen, kleine kaak), ernstige botmisvormingen (vergroeide ribben, afwijkende lange botten) en iemand met deze ziekte is nogal klein.

Bekijk de video en maak daarna de opdrachten.
Opdrachten
1 De oorzaak van deze ziekte is een dominante mutatie in het X-chromosoom.
Hoe groot is de kans dat een meisje deze ziekte krijgt als haar moeder de mutatie heeft?
2 Jongens met deze afwijking sterven bijna altijd voor de geboorte.
Hoe groot is de kans dat een man en een vrouw van wie de vrouw deze ziekte heeft, een jongetje krijgen dat al voor de geboorte sterft?
3 Vera kan niet gemakkelijk inademen.
Leg uit dat dit te maken heft met haar skeletproblemen.
4 Leg uit dat Vera bij een operatie onder narcose beademd moet worden en waardoor dit bij Vera lastig gaat.
5 Bij haar hobby dansen heeft Vera een voordeel op andere kinderen. Waar zie je dat aan?
6 In het UMCG -ziekenhuis in Groningen blijkt uit de vorm van haar luchtpijp welke afwijking Vera heeft. Leg uit dat die afwijking de beademing lastig maakt.
Van de makers van Biologie voor jou
Antwoorden bekijken
Om de antwoorden te kunnen zien, moet je zijn ingelogd. Heb je nog geen account? Meld je dan nu aan! Het is GRATIS.
