De kans is groot dat je als leraar keihard werkt, terwijl je leerlingen zich relaxed laten onderwijzen. Wel zo gemakkelijk. En bovendien: jij wordt er voor betaald. Alle respect hoor, maar een slimme leraar draait de rollen om. Laat je leerlingen maar eens werken!
We gaan leerlingen aan het werk zetten. Niet alleen voor zichzelf, maar ook ten behoeve van de school. Waarom we dat doen?
· Zelf doen en actief ervaren is een krachtige manier om te leren.
· Je sluit aan bij de belangstelling en talenten van leerlingen.
· Het gaat om eigenaarschap over het leerproces en verantwoordelijkheidsgevoel voor jouw school.
· Je werkt niet langer keihard voor een passief publiek, maar gaat een sprankelende samenwerking aan, waar je zelf ook nog het een en ander van opsteekt.
Tien suggesties voor hoe je leerlingen kunt activeren vanuit bovenstaande visie.
1. Laat leerlingen media creëren voor gebruik binnen de school.
Denk aan de schoolkrant, bijdragen voor de website van de school, samenvattingen van de lesstof in een video- of animatiefilmpje.
2. Laat leerlingen bruikbare bronnen zoeken.
Geef je leerlingen de opdracht voorafgaand aan de volgende les een digitale bron te zoeken die aansluit op de behandelde lesstof, zoals een game of een YouTube-filmpje.
3. Laat leerlingen actief meepraten en -beslissen.
Organiseer sessies met leerlingen over de moeilijke vragen waar de school mee worstelt. Zoals: hoe kunnen we de betrokkenheid van ouders verbeteren?
4. Organiseer leerlingen-ondernemingen.
Laat leerlingen vanuit de school hun eigen onderneming starten. Op www.jongondernemen.nl vind je ideeën, bronnen en informatie.
5. Laat leerlingen docenten coachen in het gebruik van ict.
Wijs een groep ‘digivaardige’ leerlingen aan als docentcoach. Op de Meppelse school Stad & Esch werken ze met dit concept. En het werkt!
6. Laat leerlingen gastdocenten regelen.
Een journalist, een artiest, een fysiotherapeut of een game designer. Laat je leerlingen zelf hun gastdocenten regelen.
7. Zet leerlingen in als tutor of begeleider.
Een huiswerkgroepje, bijles of extra handen in de klas. Maak gebruik van de beschikbare talenten: de kei in wiskunde helpt de kei in spelling en omgekeerd.
8. Zet leerlingen in als inspecteur.
Wat zijn onveilige situaties op school? Hoe kunnen we meer sfeer brengen in het schoolgebouw? Stuur een inspectieteam van leerlingen de school in met een gerichte opdracht.
9. Neem leerlingen mee naar buiten.
Een beurs of een studiedag? Neem eens een leerling mee. Wat vindt hij of zij van de gepresenteerde nieuwe methode? En dat digitale schoolbord, is dat wel een goede investering?
10. Laat leerlingen dingen regelen.
Waarom zou je alles zelf doen als je een paar honderd energieke jonge mensen hebt rondlopen. Denk aan een enquête onder ouders of activiteiten tijdens de open dag.
Heeft u zelf ook een goede tip of een inspirerend idee? Laat dan een reactie achter.
Een uitgebreide versie van dit artikel is als pdf te downloaden.
Erno, dit zijn stuk voor stuk prima suggesties. Ik kom docenten tegen die dit werkelijk kunnen en ook doen omdat ze van de directie gelegenheid kregen om hun idealen te verwezenlijken. Een mooi voorbeeld is de tegenwoordig alom bekende Theo Wismans. Hij raakte enthousiast voor het vak GELUKSKUNDE, legde het voor aan zijn directie en ging aan de slag. Toch raad ik niet iedereen zo aan de slag te gaan. Maakt er een PROJECT van, waarin wordt afgesproken dat er in iedere klas één docent is die ALTERNATIEF aan de slag gaat. Evalueer en reflecteer. Zorg dat de collega’s nieuwsgierig worden en de voordelen zien van wat creatieve collega’s aan het doen zijn. DIRECTIES: Bespreek deze activiteiten en geef iedere docent kans creatief te zijn. Er zit meer in uw docentencorps dan u denkt! Zo komen er vanzelf EXCELLENTE DOCENTEN. Als de dan ook nog MASTER worden is dat mooi meegenomen!
Prima, en nu maar doorsturen naar de docenten. De tips zijn zonder een al te ingewikkelde studie al toepasbaar en dat is een voordeel.
Erno – Niet iedereen is het met je eens. Lees het bericht van het bestuur van Beter Onderwijs Nederland: Nieuwe zgn activerende didactiek genereert kinderen met leer-/gedragsproblemen. Klik op: http://twitter.com/BestuurBon/status/32458564219961344
Allemaal prima werkvormen. Leer daarbij ook studenten ook waarom je dit doet en wat het effect is op leren algemeen. Zintuigelijk leren is een van de beste manieren. Vertellen hoe het brein werkt levert heel veel rendement op binnen het leerproces. Leer ze derhalve de wetten van het brein en hoe dit samenhangt met leren. Daarbij kan het ook interessant zijn om kinderen NLP te leren. Een schotse docente heeft hier een heel gave cursus voor ontwikkeld die hen ook leert onderling en met derden beter te communiceren als ze in dit leerproces zitten. Hakelau, ultieme leerstaat, rapport in communicatie etc zijn thema;s die enorm veel leerrendement opleveren in de leerresultaten van scholieren. (Trouwens voor elke mens is dit goed om te leren!) Ontspannen leren en visueel lezen (vernieuwd snellezen) zijn eigenlijk een must voor elke mens. Tempo en begrip van de informatie stijgt factor 3-10!
Allemaal prima werkvormen. Leer daarbij ook studenten ook waarom je dit doet en wat het effect is op leren algemeen. Zintuigelijk leren is een van de beste manieren. Vertellen hoe het brein werkt levert heel veel rendement op binnen het leerproces. Leer ze derhalve de wetten van het brein en hoe dit samenhangt met leren. Daarbij kan het ook interessant zijn om kinderen NLP te leren. Een schotse docente heeft hier een heel gave cursus voor ontwikkeld die hen ook leert onderling en met derden beter te communiceren als ze in dit leerproces zitten. Hakelau, ultieme leerstaat, rapport in communicatie etc zijn thema;s die enorm veel leerrendement opleveren in de leerresultaten van scholieren. (Trouwens voor elke mens is dit goed om te leren!) Ontspannen leren en visueel lezen (vernieuwd snellezen) zijn eigenlijk een must voor elke mens. Tempo en begrip van de informatie stijgt factor 3-10!