Home » Coalitieakkoord: wat betekent dit voor het basisonderwijs?

Coalitieakkoord: wat betekent dit voor het basisonderwijs?

De skyline van Den Haag

Afgelopen maand was het niet te missen: het coalitiekakkoord van het minderheidskabinet D66, VVD en CDA. Dit document staat bomvol plannen voor Nederland voor de komende vier jaar. Met goed nieuws voor het onderwijs!

Structurele financiering en basisvaardigheden

De belangrijkste mijlpaal uit het coalitieakkoord is het terugdraaien van de onderwijsbezuinigingen. Concreet betekent dit dat in totaal 1,5 miljard euro tóch binnen de onderwijssector blijft. Goed nieuws, dus!

Een ander belangrijk punt, waar al eerder een artikel over verscheen, is de structurele financiering van het onderwijs. Het basisonderwijs is nu gestoeld op tijdelijke subsidies, die vaak individuele verantwoording vragen en gepaard gaan met veel administratieve rompslomp. De coalitie wil die tijdelijke subsidies vervangen door structurele bekostiging.

Verder is er veel aandacht voor taal en rekenen in het coalitieakkoord. Met behulp van genoeg bevoegde leerkrachten wil de coalitie goed taal- en rekenonderwijs bevorderen.

Reacties uit het veld

Uiteraard hebben de vakbonden blij gereageerd op het terugdraaien van de bezuinigingen. De PO-raad wijst erop dat belangrijke thema’s als het lerarentekort en onderwijshuisvesting een mooie plek in het coalitieakkoord hebben gekregen. Wel benadrukt deze raad dat onderwijs uit méér dan taal- en rekenonderwijs bestaat. De AOB laat naast positieve geluiden ook een kritisch geluid horen: er zijn zorgen over de geplande bezuinigingen op de sociale zekerheid. Een leerkracht die uitvalt door bijvoorbeeld een te hoge werkdruk, moet wel aanspraak kunnen maken op een uitkering.

De reacties zijn dus hoopvol, maar het zijn de plannen van een minderheidskabinet. Het is dus onzeker of er (blijvende) steun is voor het daadwerkelijk uitvoeren van de plannen. Hoe dit coalitieakkoord gaat uitwerken, blijft daarom nog even de vraag.

Meer lezen?

Coalitieakkoord

Reactie PO-raad

Reactie AOB 

5 weetjes over de nieuwe minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap: Rianne Letschert

Laatste onderwijsnieuws

Een kind schaakt op school

Schaken op school

Schaken op school, om kinderen spelenderwijs meer inzicht en zelfvertrouwen te laten ontwikkelen.

Bekijk

Onbeperkt toegang
met je OvM account

Met het OvM account krijg je als onderwijsprofessional toegang tot meer artikelen en regel je welke informatie je wilt ontvangen. Bijvoorbeeld de nieuwsbrief of Juf & Meester.