Home Lesideeën

Het web op met biologie

woensdag 14 mei 2008, 13:12
beeld bioinfo

Dit idee van de week heeft zich al ruimschoots bewezen: de website www.bioinfo.nl heeft inmiddels de mijlpaal van 100.000 hits behaald. De teller is gaan lopen in december 2002 – de start van de website – maar afgelopen jaar zijn er beduidend meer bezoekers. De website is goed gevuld met theorie, webquests en interactieve opdrachten. Het idee voor de website is ontstaan toen webmaster Jeroen Maréchal als docent biologie werkte aan het St. Michaël College in Zaandam. Maréchal zag wat goed werkte bij leerlingen om biologie te begrijpen en hoe internet hierbij een rol kon spelen. “De website is een mooi voorbeeld van van hoe een docent de producten van praktische opdrachten van leerlingen nutting kan inzetten via een website. De essentie van bijvoorbeeld de bloedsomloop begrijp je pas goed als je er een opdrachtje over kunt maken. Andere leerlingen kunnen de opdrachten weer gebruiken om te oefenen”. 

De site bestaat uit drie onderdelen. Bioinfo geeft inleidende teksten over bio-onderwerpen, geordend naar niveau. Bioquest biedt een enorme voorraad aan webquests, die zo gebruikt kunnen worden door docenten. De sites zijn van tevoren bekeken door docenten, dus de informatie is betrouwbaarder dan informatie die de leerling bij het surfen op het internet vindt. Een ander onderdeel is Biopuzzel, dat allerlei leuke interactieve oefeningen bevat, zoals kruiswoordpuzzels, quizzen en gatenteksten. De drie onderdelen vormen hiermee een mooie combinatie van informeren (bioinfo), verdiepen (bioquest) en oefenen (biopuzzel). 

De webquests en opdrachten zijn online gezet door het webteam van de site, maar docenten kunnen ook hun eigen materiaal (webquests en opdrachten gemaakt met hot potatoes) op de site zetten, uiteraard met naamsvermelding. Bijzonder aan de site is dat leerlingen hebben meegewerkt aan de site. “Allemaal in hun eigen vrije tijd!”, aldus Maréchal. “Sommige leerlingen zaten zelfs al niet meer op school, maar wilden graag blijven meehelpen aan de site. De website is een prachtige samenwerking van vele leerlingen die in hun eigen vrije tijd samen willen werken met een docent”. Inmiddels werkt Jeroen Maréchal aan de lerarenopleiding biologie van de Hogeschool Utrecht. De site heeft hiermee een nieuwe impuls gekregen. “Ook de studenten van de lerarenopleiding maken nu producten voor de website”. Via de studenten van de lerarenopleiding wordt de site bij steeds meer scholen gebruikt. Het webteam hoopt op zoveel mogelijk reacties van docenten, zodat de website hiermee verder kan worden ontwikkeld. Reacties zijn welkom op jeroen@bioinfo.nl   

De redactie (stuur een e-mail) Stuur dit artikel door | 18236 keer gelezen

img img img img

Geef uw reactie REACTIES (0 totaal) Alle reacties...

Er zijn nog geen reacties

REAGEER

brillen groot

Widget Title

LAATSTE 3 REACTIES

Simon Dirks - Een manier waarop ik mijn geheugen verbeter is door regelmatig eventjes wat brain training te... 
Lees verder  arrow

Lauk Woltring - Belangrijke discussie. Het levert ook wat op om je te realiseren dat veel van de... 
Lees verder  arrow

Ger Kockelkorn - @ Eugene. Kijk, daar word ik nu vrolijk van. Er zijn meer wegen die naar... 
Lees verder  arrow

Widget Title

MEEST GELEZEN ARTIKELEN
Ik ben VMBO
De VPRO verkent met de zesdelige serie ‘Ik ben VMBO’ de wereld van het VMBO. In deze serie worde
Lees verder arrow
Omzeilmeisje
Er was eens een omzeilmeisje. Laten we haar voor het gemak Laurette noemen. Laurette is een pientere
Lees verder arrow
Nieuwe uitgave E-book 'examentips 2012'
Het aftellen is begonnen: nog maar een paar weken en dan beginnen de eindexamens weer. Iedere leerl
Lees verder arrow

Widget Title

STEM MEE Bekijk resultaat img
Merkt u op school veel van de groeiende digitale kloof tussen leerlingen en docenten?
Ja
Nee
Een beetje
Merkt u op school veel van de groeiende digitale kloof tussen leerlingen en docenten?
Ja
 
40%
Nee
 
30%
Een beetje
 
30%

Widget Title

VIDEO VAN DE WEEK

De eerste uitzending van ‘Ik ben vmbo’ (VPRO) is op zondag 22 april, 21.15 uur op Nederland 3